Nadpotliwość

Nadpotliwość alias nadmierne wydzielanie potu, nieadekwatne do sytuacji .U osób z nadpotliwością kwant produkowanego przez istota potu jest za duża w stosunku do ilości potu, którego potrzebuje stworzenie do zapewnienia prawidłowej termoregulacji.

Nadpotliwość alias nadmierne wydzielanie potu, nieadekwatne do sytuacji .U osób z nadpotliwością porcja produkowanego dzięki organizm żywy potu jest zbyt duża w stosunku do ilości potu, którego potrzebuje organizm do zapewnienia prawidłowej termoregulacji. Ze względu na w szerokim zakresie pojętą normę wydzielania potu wykrycie choroby często oparte jest na subiektywnym odczuciu pacjenta. Najczęściej objawy nadpotliwości (nadmiernego pocenia się) wystepują w okolicy pach, czoła, dłoni (rąk) i stóp.

Istnieje wiele metod leczenia (a dokładniej mówiąc, hamujących produkcję potu). Jedną z nich jest badania związana z iniekcjami toksyny botulinowej w miejsca w których występuje nadmierne pocenie się. w Polsce w leczeniu wykorzystuje się głównie dwójka preparaty toksyny botulinowej: Dysport i Botox.Toksyna botulinowa typu A (BTX-A) jest egzotoksyną wytwarzaną przez laseczki Clostridium botulinum. Zbudowana jest z 2 łańcuchów – lekkiego (50 kD) i ciężkiego (100 kD) połączonych mostkiem disiarczkowym.

Toksyna botulinowa typu A łączy się trwale z zakończeniami nerwowymi w miejscu podania, powoduje fragmentację białka SNAP-25 (synaptosomal protein) niezbędnego w procesie uwalniania acetylocholiny z zakończeń presynaptycznych. Skutkuje to zachamowaniem wydzielania potu (brak impulsu do wydzielania). Po wstrzyknięciu początek działania rzucający się w oczy jest po 24-72 h, maksymalne działanie występuje po ok. 2 tyg. tudzież utrzymuje się taki sobie za pośrednictwem mniej więcej 4 miesiące (od 2 do 6).

Powtarzanie zabiegów pozwala wydłużyć trwanie działania toksyny (okres bez wydzielania potu) – po kolejnym zabiegu czas działania wydłuża się. Leczniczo stosuje się wybitnie małe dawki, zaś akcja toksyny botulinowej ogranicza się do okolicy podania.

 

zobacz: Alfamedica – Leczenie nadpotliwości

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s